Поради психолога

ПІДТРИМКА ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Поради батькам

Матеріал підготувала практичний психолог комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) – центр розвитку дитини № 24 «Казка» Кам’янської міської ради

Анжеліка ЛАНЬКО

Воєнний конфлікт суттєво впливає на емоційний стан і психологічний розвиток маленьких дітей. Війна може викликати стрес і тривогу у дітей, тому важливо створити для них безпечне та стабільне оточення. Підтримка дитини дошкільного віку у період війни може бути складною, але вона особливо важлива. Така підтримка дошкільника вимагає особливої уваги та чуйності. Ось декілька порад, як допомогти дитині пережити цей складний період:

1. Безпека та стабільність: намагайтесь забезпечити стабільні умови для дитини. Створіть спокійну атмосферу вдома, де вона може відчувати себе захищеною.

2. Рутинність допомагають дітям відчувати себе більш безпечно. Намагайтеся зберігати регулярний розклад їжі, сну та інших щоденних активностей.

3. Уникайте насильства та жахливих новин: постарайтеся обмежити час, який дитина проводить перед телевізором. Переконайтеся, що вона не бачить жахливих зображень або новин про війну.

4. Відповіді на запитання: дитина може ставити запитання про війну або її наслідки. Відповідайте на  запитання простими та правдивими словами, адаптуючи рівень розуміння дитини.

5.  Використовуйте ігри, малювання та інші форми творчості для виведення уваги дитини зі стурбованості через війну. Гра може бути корисним способом для дітей висловлювати свої почуття.

6. Забезпечте можливості для фізичної активності, такі як прогулянки або ігри на свіжому повітрі. Фізична активність допомагає зменшити рівень стресу та покращує настрій.

7. Важливо, щоб родина була єдиною командою, готовою підтримати одне одного. Спілкуйтесь з дитиною, підтримуйте її емоційно і допомагайте зрозуміти її почуття.

8. Запровадьте успішні стратегії заспокоєння. Допоможіть дитині вивчити способи заспокоєння, такі як глибоке дихання, медитація або спостереження за природою.

9. Підтримуйте соціальний контакт. Дозвольте дитині спілкуватися з іншими дітьми та близькими дорослими. Соціальний контакт може зменшити відчуття ізоляції і допомогти підтримати позитивний настрій.

10. Якщо ви помічаєте серйозні зміни у поведінці дитини, такі як депресія, тривога або сильна роздратованість, зверніться за допомогою до психолога або психіатра, спеціалізованого на роботі з дітьми.

11. Не забувайте про свою власну самопідтримку. Шукайте підтримку в родини та друзів, займайтесь відпочинком і релаксацією, щоб мати можливість ефективніше допомагати дитині.

Запам'ятайте, що кожна дитина неповторна, тому дотримуйтесь індивідуального підходу і намагайтеся забезпечити здорове та підтримуюче оточення для вашої дитини. Вищенадані поради – загальні. Кожна ситуація може бути унікальною. Важливо слухати потреби дитини та реагувати на її почуття та емоції з чуйністю та розумінням. Нехай ваша любов і підтримка допоможуть дитині знайти силу і пережити цей складний період у своєму житті.